موسیقی درمانی چیست و چگونه کار میگند؟

آیا تا بحال شده که در حال کار روزمرتون باشید و ناگهان صدای آهنگی را بشنوید و شمارو به زمان خاصی از زندگیتون ببره؟گاهی موسیقی به ما آرامش میده گاهی غمگینمون میکنه ویا به طور شگفت انگیزی شادی آفرین

من مطمئن هستم همه پی به قدرت موسیق بردن و باور دارند..

موسیقی درمانی در واقع “استفاده از  جنبه های  مختلف نیروی موسیقی  برای ارتقاء سلامتی  روحی  وروانی

همچنین جسمی است”.ادعا میشود پنج عامل درتاثیر موسیقی درمانی موثر نقش دارند:

1-تعدیل توجه 

موسیقی توجه مارا به خود جلب میکند و مارا از محرکهایی که ممکن است منجر به تجربیات منفی شوند,مانند نگرانی ، درد، اضطراب، غم،و………دور میکند.

2-تعدیل احساسات

مطالعات نشان میدهند موسیقی میتواند فعالیتهای قسمتهایی از مغز راکه درآغاز ،تولید ،نگهداری ،خاتمه وتعدیل احساسات درگیر هستندرا تنظیم کند.

3-تعدیل و تقویت حافظه

موسیقی  روند دستیابی به دانش و درک از طریق فکر ، تجربه ، حواس و حافظه را تقویت میکند.

4-تعدیل رفتار

موسیقی رفتارهایی را ایجاد می کند و شرایطی مانند الگوهای حرکتی در راه رفتن ، صحبت کردن و درک کردنرا درگیر می کند.

5-تعدیل ارتباطات

موسیقی همچنین بر ارتباطات تأثیر می گذارد در حقیقت ، موسیقی وسیله ارتباطی است بنابراین ،موسیقی میتواند تاثیر مهمی در روابط داشته باشد.

 

    تاریخچه موسیقی درمانی برمیگردد به( 450-570 )قبل از میلادکه فیثاغورث حالتهای مختلفی از موسیقی را برای بهبود وضعیت روحی و جسمی تجویز میکرد.   

موسیقی درمانی به عنوان حرفه ای در قرن بیستم پس از جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم پدید آمده است (انجمن موسیقی درمانی آمریکا ، شماره 2). هم نوازندگان آماتور و هم حرفه ای در بیمارستان های جانبازان شرکت کردند تا برای جانبازانی که دچار آسیب های جسمی و روحی شده بودند ، اجرا کنند.

امروزه  با توجه به تاثیرات بسیار مثبت موسیقی بر بیماریهای مختلف جسمی و روانی بیمارستانها و کلینیکهای درمانی زیادی اقدام به جذب موزیکسین ها و نوازندگان مختلف میکنند.

آموزشگاه موسیقی ثمین نیز با هدف کمک به بیماران و ارتقاء سلامت  جسمی و   روانی و با  همکاری  پزشکان  و متخصصان بزودی برنامه های موسیقی درمانی را بصورت کاملا جدی و حرفه ای در وبسایت رسمی آکادمی ثمین به اطلاع شما عزیزان خواهد رساند. www.samin-music.com